Sposoby na sprzątanie w domu. Coraz częściej, zwłaszcza młode gospodynie domowe zaczynają stosować dawne, zapomniane środki czystości używane przez starsze pokolenia. W czasach kiedy nie było rozwiniętego przemysłu chemicznego, a Ignacy Łukasiewicz eksperymentował z zastosowaniem ropy naftowej, też dbano przynajmniej o podstawową czystość w domach, toteż wykorzystywano różne możliwe do zdobycia środki czystości.
Można powiedzieć, w największym uproszczeniu, że większość istniejącego zanieczyszczenia, plam, brudu, dzielimy na usuwalne przez środki kwaśne albo środki zasadowe.
Najpopularniejsze i łatwo dostępne alternatywne domowe środki czystości to ocet i soda oczyszczona.
Środki kwaśne usuwają zabrudzenia takie jak: kamień wapienny, kamień kotłowy, rdza, cementowe pozostałości pobudowlane, wykwity wapienne, resztki mydła.
Myjąc tymi środkami chemicznymi musimy zwrócić szczególną uwagę na powierzchnie wrażliwe na reakcję z kwasem a mianowicie:
marmur, fugi cementowe, metale nieszlachetne, kolorowe tworzywa sztuczne, emalie, włókna celulozowe, wyroby betonowe, kauczuk, aluminium.
Środki zasadowe usuwają zabrudzenia typu: tłuszcz, olej, smar, farby, woski, sadza, zabrudzenia pochodzenia białkowego.
Czyszcząc tymi środkami chemicznymi musimy zwrócić szczególna uwagę na materiały jak:
wykładziny z materiałów naturalnych np.: wełna, bawełna, jedwab, powierzchnie lakierowane, linoleum, powierzchnie galwanizowane, kauczuk, polerowany wapień, emalia, powłoki nabłyszczające i ochronne.
Należy pamiętać o zachowaniu podstawowej zasady BHP:
Nie mieszajmy ze sobą tych środków czyszczących oraz stosujmy środki ochrony osobistej czyli: rękawiczki i maseczki.
W zależności od rodzaju i intensywności brudu dobierajmy odpowiednie stężenie środków czyszczących. Róbmy próby na materiale czyszczonym w niewidocznych miejscach.
Ważne:
Rezygnując z profesjonalnych środków czystości, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w ich składzie znajdują się również dodatki poprawiające skuteczność, wydajność czyszczenia. Środki te pielęgnują i konserwują czyszczone powierzchnie. Po prostu szybciej wymyjemy i dłużej powierzchnie będą odporne na zanieczyszczenia.
Alternatywne, domowe środki czystości jak ocet i soda oczyszczona są pozbawione tych potrzebnych składników.
Poniżej przegląd popularnych zastosowań octu i sody oczyszczonej na sprzątanie w domu.
Ocet najprościej kupić w sklepie spożywczym, a sodę oczyszczoną w sklepie chemicznym lub na Allegro.
Ocet
Ocet – wodny roztwór kwasu octowego o charakterystycznym ostrym zapachu i kwaśnym smaku, zwykle 6-procentowy lub 10-procentowy. Rozróżnia się ocet spirytusowy – powstający w wyniku fermentacji spirytusu (po rozcieńczeniu do odpowiedniego stężenia), oraz ocet winny – powstający w wyniku fermentacji wina białego lub czerwonego.
Zastosowanie octu w sprzątaniu domowym:
mycie okien i przeszkleń
udrożnianie rur kanalizacyjnych
pielęgnacja kabiny prysznicowej
czyszczenie muszli klozetowej
usuwanie nalepek i naklejek
czyszczenie z rdzy różnych elementów
dezynfekcja zmywanych powierzchni
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona – wodorowęglan sodu (NaHCO3) bywa też nazywany kwaśnym węglanem sodu. Nazwa może być myląca, gdyż w rzeczywistości wodny roztwór wodorowęglanu sodu ma odczyn słabo alkaliczny i zachowuje się w wielu reakcjach jak słaba zasada.
Zastosowanie sody oczyszczonej w sprzątaniu domowym:
czyszczenie kuchenek gazowych, elektrycznych i mikrofalowych
usuwanie spalenizny z garnków i piekarników
czyszczenie fliz na ścianach
pielęgnacja kabiny prysznicowej
mycie sedesu
czyszczenie fug, armatury, naczyń
usuwanie z tkanin plam z potu krwi i smoły
odplamianie z tkanin plam z soków i wina
odświeżanie dywanów i wycieraczek
udrażnianie rur kanalizacyjnych
usuwanie z podłogi plam ropopochodnych
Pamiętajmy jednak, że stosując ocet lub sodę oczyszczoną w pracach porządkowych możemy uszkodzić czyszczone powierzchnie jeżeli dobierzemy nieodpowiedni środek czyszczący do powierzchni lub zbyt duże stężenie roztworu. Domowe sposoby na sprzątanie również wymagają minimum wiedzy „czym myjemy i co myjemy”.
Zapraszamy do przeglądnięcia artykułów zamieszczonych na naszej stronie DGPlus.pl.