Podłoga drewniana ułożona jest z deski podłogowej, która może być lita (klejona do podłoża) lub trójwarstwowa (układana na podłożu jak panel podłogowy). Z reguły zabezpieczana jest przez lakierowanie lub olejowanie.

W zależności od użytego drewna różna jest jej wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i wilgotność powietrza.

Najtrwalsze podłogi są wytwarzane z drzew egzotycznych: wenga, iroko, teak oraz z dębu, orzecha, jesionu, grabu.

Najmniej odporne na uszkodzenia będą podłogi z drzew iglastych: sosna, świerk, jodła.

Przy eksploatacji i konserwacji podłogi drewnianej należy zwrócić szczególną uwagę na: wodę, brud, piasek i zarysowania spowodowane przesuwaniem po niej różnych przedmiotów.

 

Panele laminowane to zamiennik dla drewna naturalnego, wyglądem przypominają deski podłogowe.

Z reguły są tańsze ale są bardziej wytrzymałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.  Posiadają gładką powierzchnię i jednocześnie dużą odporność na zarysowania.

Panele laminowane są zbudowane z 4 warstw: laminatu, dekoru, płyty nośnej i warstwy usztywniającej.

 

Jak pielęgnować i czyścić podłogi drewniane?

Wszystko zależy od tego w jaki sposób są wykończone.

Podłogi pokryte lakierami chemoutwardzalnymi traktujemy jak powierzchnie wodoodporne i stosujemy podobne środki czystości, z tym, że musimy zwrócić szczególną uwagę na ilość stosowanej wody przy czyszczeniu. Staramy się czyścić na wilgotno, bo woda może dostać się w słabo zabezpieczone łączenia desek lub paneli, co skutkować będzie po pewnym czasie pęcznieniem desek.

Przykładowy sposób pielęgnacji podłogi lakierowanej przygotowany przez firmę Barlinek

Pielęgnacja podłogi pokrytej olejem naturalnym wymaga specjalistycznych emulsyjnych środków czystości. Najlepszym rozwiązaniem dla firmy sprzątającej jest zdobycie informacji od zleceniodawcy jakimi olejami została napuszczona podłoga i jakie środki do czyszczenia zaleca producent oleju który został zastosowany.

Przykładowy sposób pielęgnacji podłogi pokrytej olejem naturalnym przygotowany przez firmę Barlinek